Pochylnia Całuny

Pochylnia Całuny

Lokalizacja – 41 – 42 km Kanału Elbląskiego

Od 01.05 do 30.09 czynna w godzinach 8.00 – 19.00

OPŁATY: w sezonie 2023 opłata wynosi 8,20 zł

Jest to pierwsza pochylnia od strony Elbląga w odległości 5,7 km od jeziora Drużno. Jej długość wynosi 352 m, różnica poziomów 13,8 m. Do następnej Pochylni Jelenie mamy stąd 2 km.

Została zbudowana w latach 1874 – 1881 jako ostatnia 5 pochylnia i ma inną, nowocześniejszą zasadę działania. Na pozostałych pochylniach do napędu wózków wykorzystuje się koło wodne w Całunach zastosowana została turbina wodna Francisa. Jest najmniejszą ze wszystkich pochylni

Przy dolnej i górnej stacji znajdują się betonowe nabrzeża do których przybijamy na czas oczekiwania na przeprawę. Na dolnej dodatkowo wiata gdzie można zjeść posiłek oraz toaleta. Jeżeli nie planujemy przejścia pochylni możemy udać się na spacer i zwiedzić maszynownię.

WAŻNE: należy przestrzegać sygnalizacji świetlnej. Jeżeli będziemy się przez pochylnie przeprawiać po raz pierwszy (w życiu) należy zgłosić ten fakt operatorowi i poprosić o pomoc w trakcie pierwszej przeprawy (chodzi o ustawienie jachtu na wózku). Wszystkie pochylnie pokonuje się analogicznie, ale trzeba pamiętać, że na pierwszej oraz ostatniej (Całuny i Buczyniec) są większe wózki i część podwodna z przodu i z tyłu jest dużo dłuższa. Koniecznie przed rozpoczęciem przeprawy należy podnieść silnik zaburtowy oraz tak umocować jacht żeby się nie przewrócił na bok w czasie jazdy wózkiem. W tym czasie nie wolno też przemieszczać się na jachtach stojących na kilu (m.in. Weekend 820, Calipso 750).